Szkolna wycieczka do Moskwy – sprawozdanie i piękne zdjęcia!

W dniach 23-29 maja br. odbyła się szkolna wycieczka do Moskwy.
W drodze do Rosji uczniowie naszego liceum mieli okazję zwiedzić także Kijów – stolicę Ukrainy, liczącą prawie 3 miliony mieszkańców. Podczas wizyty w Kijowie, oprócz spaceru po mieście, uczniowie zobaczyli m.in. takie miejsca jak: Sobór Mądrości Bożej, czy Ławrę Peczarską (jeden z największych na świecie prawosławnych klasztorów). Ławra Peczarska składa się z części górnej, zaanektowanej jako muzea i sale wystawowe oraz części dolnej, którą stanowią dostępne dla turystów Pieczary. Uczestnicy wycieczki udali się także na taras widokowy Wielkiej Dzwonnicy, uznawany za najlepszy punkt widokowy Kijowa. Mogli tam podziwiać panoramę całego miasta z widokiem na Dniepr. Uczniowie zwiedzili także Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, gdzie mogli zobaczyć wiele pamiątek przedstawiających walkę o socjalizm, m. in. czołgi i katiusze. Nieopodal znajdowała się wzniesiona na początku lat 80. ogromna statua o nazwie „Matka Ojczyzna”, mierząca 102 m wysokości i ważąca 560 ton. Zwiedzanie Kijowa zakończył wieczorny spacer po Majdanie (głównym placu Kijowa) oraz rejs po Dnieprze, podczas którego uczniowie po raz ostatni mogli podziwiać panoramę miasta.

Następnego dnia uczniowie udali się w dalszą podróż do Moskwy. Przy wieczornym wjeździe do miasta, powitał ich imponujący widok Moskiewskiego Międzynarodowego Centrum Biznesowego. Znajduje się tam m. in. Mercury City Tower, czyli obecnie najwyższy wieżowiec
w całej Europie, mający 339 m wysokości.

Swoją podróż po stolicy Rosji uczniowie zaczęli od spaceru po Placu Czerwonym (najbardziej znanym placu Moskwy, położonym w centrum miasta). Znajdują się na nim m. in. takie atrakcje, jak: Sobór Wasyla Błogosławionego, Sobór Kazańskiej Ikony Matki Bożej, Państwowe Muzeum Historyczne, czy Mauzoleum Lenina. Zwiedzili także Kitaj-gorod (historyczną dzielnicę miasta położoną w ścisłym centrum) oraz udali się do GUMu (Gławnyj Uniwiersalnyj Magazin), czyli najpopularniejszego moskiewskiego domu towarowego, który powstał w 1893 roku i znajduje się tuż przy Placu Czerwonym. Podczas spaceru po mieście uczestnicy wycieczki mogli także zobaczyć ogromny gmach Łubianki, siedziby FSB (dawniej KGB i NKWD), gdzie w czasie terroru stalinowskiego w podziemiach znajdowało się niezwykle okrutne więzienie śledcze. Uczniowie zobaczyli także Teatr Bolszoj, znany przede wszystkim z przedstawień operowych i baletowych. Wieczorem uczestnicy wycieczki udali się na wieżę telewizyjną Ostankino, która liczy 540 metrów wysokości i jest obecnie najwyższą budowlą w Europie. Została ona zbudowana w latach 1963-1967 w celu uczczenie pięćdziesiątej rocznicy rewolucji październikowej. Po wyjechaniu na wysokość 360 metrów, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mieli możliwość podziwiania panoramy Moskwy w promieniach zachodzącego słońca. Po zjechaniu na ziemię dla chętnych uczestników wycieczki odbył się nocny spacer po mieście, gdzie mogli oni jeszcze raz zobaczyć Plac Czerwony, a także Ogród Aleksandrowski, czy odbyć spacer wzdłuż rzeki Moskwy.

Drugiego dnia główny środek transportu stanowiło moskiewskie metro. Jest ono warte zobaczenia, ze względu na wygląd stacji, z których niektóre przypominają pałace. Większość uważana jest za wzorcowy przykład socrealizmu, a 44 z nich zostały zaliczone do obiektów dziedzictwa kulturowego Rosji. Pierwszym obiektem zwiedzanym przez uczniów tego dnia było znajdujące się na Placu Czerwonym Mauzoleum Lenina, gdzie mogli zobaczyć zmumifikowane ciało przywódcy rewolucji październikowej – Włodzimierza Ilicza Lenina. Następnie udali się oni do Soboru Wasyla Błogosławionego, który został zbudowany w latach 1555-1561 przez cara Iwana Groźnego i miał upamiętniać zwycięstwo w wojnie
z kazańskimi Tatarami. Obecnie sobór jest filią Muzeum Historycznego. Po zwiedzeniu cerkwi uczniowie, zwiedzając przy okazji Grób Nieznanego Żołnierza, udali się na Kreml. Jest to warownia
z zabudowaniami książęcymi, cerkwiami i budynkami administracyjnymi. W obrębie Kremla uczestnicy wycieczki podziwiali takie zabytki jak: Sobór Zaśnięcia NMP, Sobór Zwiastowania, Sobór Archangielski, Dzwonnicę Iwana Wielkiego, Cerkiew Złożenia Szat oraz odwiedzili zbrojownię kremlowską. Jedną
z ostatnich atrakcji tego dnia stanowił rejs po rzece Moskwie, podczas którego uczniowie mogli podziwiać miasto od strony wody. Zobaczyli wtedy m. in. niektóre z „Siedmiu Sióstr Stalina”, czyli socrealistycznych budynków, na których wzorowano warszawski Pałac Kultury i Nauki. Wieczorem chętni uczestnicy wycieczki udali się na Arbat, czyli jedną z najbardziej znanych moskiewskich dzielnic artystycznych.

W drodze powrotnej do Gliwic, uczestnicy odwiedzili także leżące w niedalekiej odległości od siebie Smoleńsk i Katyń. W Smoleńsku zobaczyli m. in. imponujący Sobór Zaśnięcia Matki Bożej oraz udali się na miejsce katastrofy samolotu prezydenckiego. W Katyniu zaś złożyli wiązankę biało-czerwonych kwiatów pod pomnikiem zamordowanych polskich oficerów.

Organizatorami oraz opiekunami wycieczki byli Pan Profesor Andrzej Zieliński oraz emerytowany nauczyciel geografii naszej szkoły, Pan Profesor Jerzy Głouszek.

Całej wyprawie towarzyszyła piękna pogoda oraz równie wspaniałe nastroje.​

 

Zegar Maturalny

Najbliższe wydarzenia

09. 12. 2022 r. – WIECZÓR TALENTÓW

 

Informacje o jakości powietrza

Dla Maturzystów!

MIT ME – Projekt