WOLONTARIAT VLO

„Najbardziej niezmiennym i ważnym pytaniem życia jest: Co robisz dla innych?”

Martin Luther King

Jesteśmy na Facebooku  – kliknij!

Regulamin Szkolnego Koła Wolontariatu

Zgoda rodziców

Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu:
p. Dagmara Czerwińska – Wróbel
p. Beata Zimnicka
p. Ewa Trybalska
p. Ewelina Mrózek
p. Katarzyna Golasz
p. Bożena Taraszkiewicz
p. Magdalena Droździak – Wrona
p. Joanna Golik – Skitał
p. Iwona Katyńska
p. Ksenia Dobrowolska
p. Jagoda Machoń

Szczegółowe informacje na temat działalności SKW można uzyskać w bibliotece szkolnej u p. Bożeny Taraszkiewicz.

NASZA DZIAŁALNOŚĆ

Z dumą informujemy, że nasza szkoła zdobyła 1 miejsce w Gliwicach, 43 w województwie śląskim i 271 w kraju w rankingu szkół Olimpiady Zwolnieni z Teorii 2023. 

_____

KIERMASZ CHARYTATYWNY Z OKAZJI DNIA KOBIET

8 marca odbędzie się w naszej szkole kiermasz z okazji Dnia Kobiet!

Dochód z kiermaszu zostanie przekazany Fundacji Różyczka, która zbiera środki finansowe na operację dla ucznia naszej szkoły.

Za symboliczną opłatą będzie można zakupić ciasta, słodkości, herbatę, losy z wróżbą/miłym słowem, drobne upominki na Dzień Kobiet, a także wylosować bilet na mecz koszykówki.

Zachęcamy do wsparcia kiermaszu – do poniedziałku (6.03.) zbieramy biżuterię, kwiaty doniczkowe, rękodzieła, wypieki i inne przedmioty, które zasilą tę dobroczynną akcję. Rzeczy prosimy zanosić do sali nr 7 lub 8.

Pokażmy, że razem możemy wiele!

_____

KSIĄŻKA NA ZDRÓWKO

Serdecznie dziękujemy za przystąpienie do Projektu pn. Rok Szkolnej Aktywności 2022/23. Miło nam poinformować, że szkoła zakończyła pozytywnie pierwszy etap projektu – Indywidualną śnieżkę rozwoju Szkolnych Klubów Wolontariatu (cykl warsztatów dla opiekunów SKW i uczniów/wolontariuszy) oraz została zakwalifikowana do dofinansowania zgłoszonego projektu pn. Książka na Zdrówko!

Kwota dofinansowania wynosi 1450 złotych, szkoła na zrealizowanie projektu ma czas do końca roku szkolnego 2022/23. Nie wymagamy sprawozdania merytorycznego ani finansowego, prosimy tylko o przesłanie zdjęć z wydarzenia do celów promocyjnych i upowszechniania działań Szkolnych Klubów Wolontariatu. Koordynatorami projektu z ramienia szkoły są Pani Ewa Trybalska i Pani Katarzyna Czaplicka. Na każdym etapie projektu zachęcamy do kontaktu i służymy wsparciem. Formę wydatkowania ustalimy bezpośrednio z koordynatorami projektu.

Gratuluję tak świadomych i chętnych do zaangażowania się w życie społeczne uczniów oraz opiekuna SKW. Jestem przekonana, że zaangażowanie wolontariuszy w tworzenie i realizację działań projektowych na rzecz środowisk szkolnych i lokalnych da im poczucie sprawczości i zachęci do dalszych działań pomocowych.

Z wyrazami szacunku
Marta Kryś
Dyrektor Centrum 3.0
Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych

_____

KOCHAJ, SZANUJ I POMAGAJ

„All you need is love” – kochaj, szanuj i pomagaj”, czyli walentynki w V LO. W ten wtorek, 14 lutego cała szkoła była przyozdobiona czerwonymi sercami – symbolem tego dnia. W wielu miejscach wisiały także plakaty, które przypominały, iż walentynki są szansą nie tylko dla zakochanych par do wzajemnego wyznania sobie uczuć, ale szansą dla każdego z nas, by nawiązywać nowe kontakty oraz okazywać innym sympatię, życzliwość, akceptację i tolerancję. Nikogo zatem nie dziwiło, że poczta walentynkowa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, bo dzięki niej można było wysłać miłą wiadomość każdej ważnej dla nas osobie – i uczniom, i nauczycielom. Jeżeli ktoś chciał zrobić dla kogoś coś wyjątkowego, mógł wynająć muzyczną pocztę życzeń, czyli wokalno-instrumentalną grupę. Taki zespół wykonywał zamówioną piosenkę dla wybranego adresata. Reakcje obdarowanych były fenomenalne! Kiermasz walentynkowy, którego zysk był przeznaczony na cele charytatywne (na potrzeby pacjentów szpitala w Lublińcu, DPS Nasz Dom i projektu Książka na Zdrówko) cieszył się powodzeniem przekraczającym nasze najśmielsze oczekiwania! Oferta była szeroka, można było kupić: ciasta, babeczki, książki, obrazy czy też vouchery do punktów gastronomicznych. Ale to nie wszystko! Można też było przeznaczyć fundusze na kubki i zeszyty z dedykacją od wybranego nauczyciela! Taka niezwykła pamiątka pozostanie na całe życie – nie zniknie tak szybko jak ciastko w żołądku. Wszystko, co działo się w tym dniu, wzbudziło wiele pozytywnych emocji, uśmiechu i przemiłych wspomnień. Stało się wspaniałą okazją, aby otworzyć swoje serca na innych – tych bliskich, a nawet i tych, których przecież nie znamy. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym obchody walentynek w naszym liceum okazały się tak fantastycznym dniem ♡ Szczególnie dziękujemy p. E. Trybalskiej, wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie uczniom, Nauczycielom oraz Dyrekcji. Kochajmy się !

Autorka tekstu: Monika Machi, kl. 3D

Autor zdjęć: Jan Kostempski, kl. 3A

_____

WSZYSTKIE BABCIE NASZE SĄ (I DZIADKOWIE TEŻ)

W naszej akcji wzięli udział uczniowie Filomaty i V LO, którzy łącznie przygotowali 544 paczek z ciastkami!

Słodkości i życzenia zanieśliśmy w dniach 17-19.01.2023 mieszkańcom:

 1. DPS Nasz Dom w Gliwicach
 2. Domu Opieki Malwa w Ornontowicach
 3. Seniorom – pacjentom Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach
 4. ZOL pod wezwaniem św. Józefa w Gliwicach
 5. Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach

Dziękujemy wszystkim za udział w akcji, poświęcony czas, zarówno na pieczenie ciasteczek, jak i ich roznoszenie. Miło było patrzeć na uśmiechnięte twarze seniorów, których odwiedziliśmy:)

_____

AKCJA CHARYTATYWNA „KAWAŁEK DOMU”

Uczniowie klasy 2d w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizują projekt Kawałek Domu! W ramach projektu prowadzili zbiórkę na terenie szkoły na rzecz Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, które daje schronienie bezdomnym mężczyznom.

Udało nam się zebrać w szkole: środki do mycia (żele, szampony, odżywki)-31sztuki, pianki do golenia-3,maszynki do Golenia-50 sztuk, skarpety-3 pary, mydło-23 kostki, 1 Zestaw Nivea Men kulka, pianka, balsam, krem), kremy do rąk-6, zupki chińskie-16, dezodoranty, kulki perfumy-13, pasty do zębów-13, 40 szczoteczek do zębów-40, 18 paczek ryżu, 7 paczek kaszy, 15 paczek makaronu, 1 kołdrę i 2 duże poduszki.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspomogli nasze działania!

____

Dzisiaj 11.12.2022 r., w zimowej odsłonie wraz z panią Katarzyną Czaplicką zawiozłyśmy zebrane w ramach akcji książki i gry (w tym trzy nowe komplety wymarzonych szachów) do Wojewódzkiego Neuropsychiatrycznego Szpitala w Lublińcu.  Dziękujemy za wspaniały odzew na naszą akcję i jednocześnie informujemy, że nadal można przynosić gry i książki. Zawieziemy je do innych placówek, gdzie mamy nadzieję, umilą pacjentom proces dochodzenia do zdrowia.

Koordynatorka akcji: Ewa Trybalska

autor zdjęć: Ewa Trybalska

____

MIKOŁAJOWY KIERMASZ CIAST

Kiermasz Ciast to nasza coroczna tradycja, dzięki Waszym wielkim sercom również w tym roku udało się zorganizować to przedsięwzięcie. Wasza pomysłowość i kreatywność z roku na rok jest jeszcze większa.

W tej edycji swoje umiejętności cukiernicze zaprezentowały klasy:

1A, 1B, 1D, 1E, 1F, 2A, 2C, 2D, 2E, 3F, 4B, 4F. 

Dziękujemy wszystkim klasom oraz wychowawcom za zaangażowanie i wsparcie naszej akcji.

Gratulujemy klasie 4B, która uzbierałam największa kwotę oraz klasie 1B i 1D za najlepszą aranżację  i organizację stoiska.

Podsumowując dzisiejszą zbiórkę, zebraliśmy 1963,44 zł. Pieniądze zostaną przekazane na pomoc i rehabilitację Tymka i Dawida oraz zakup latarek dla Ukrainy.

Do zobaczenia za rok ♥️

Wolontariat VLO

____

____

W LUBLIŃCU ZNÓW BĘDZIE KOLOROWA WIOSNA!

Dnia 29.10.2022 dzielna ekipa VLO w składzie: pani Monika Kućma, pan Piotr Kuc oraz uczniowie: Piotr i Mikołaj wraz z panią dyrektor Mirosławą Rutkowską posadzili na “naszym” klombie Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublińcu prawie 1000 cebulek kwiatów wiosennych: tulipanów, żonkili, szafirków, hiacyntów, krokusów… a także sadzonki rudbekii.

Na wiosnę klomb będzie cieszył oczy pacjentów:) Ależ będzie kolorowo!

____

AKCJA „KOLOROWA ŁAWECZKA DLA PACJENTA”

Dnia 22.06.2022 r. grupa uczniów i nauczycieli VLO (oraz jeden rodzic) po raz kolejny udała się do Wojewódzkiego Neuropsychiatrycznego Szpitala w Lublińcu. Tym razem postanowiliśmy pomalować ławki na zielonych terenach szpitala, wypielić klomb, który obsadziliśmy w kwietniu i wysypać nań korę.

Do malowania ławek wybraliśmy wesołe i żywe kolory farb:) Było nam bardzo miło spotkać się z pacjentami i personelem szpitala.

Cieszymy się, że efekty naszej pracy bardzo się im spodobały!

___

ZWOLNIENI Z TEORII

Z przyjemnością informujemy, iż nasza szkoła kolejny raz znalazła się w prestiżowym rankingu Szkół realizujących Olimpiadę Zwolnieni z Teorii. W tym roku udało się nam zaplanować, przeprowadzić i podsumować, aż 3 projekty społeczne. Gratulujemy zaangażowanej młodzieży i ich Rodzicom. 

Chętnych do pracy w ramach ZZT zapraszają Panie: B. Zimnicka, D. Czerwińska-Wrobel i E. Trybalska.   

___

KOLOROWY OGRÓD ZWOLNIONYCH Z TEORII (LUBLINIEC)

W sobotę 23.04.2022 odbyła się druga część akcji sadzenia kwiatów na terenie Szpitala Neuropsychiatrycznego im. Emila Cyrana w Lublińcu. Tym razem troje uczniów klasy 3A V Liceum Ogólnokształcącego zorganizowało zbiórkę roślin miododajnych i to nimi postanowiło obsadzić teren placówki. W październiku 2021 r. sadzone były wyłącznie cebulki kwiatów wiosennych i szczepki krzewów, natomiast w tegorocznej edycji postawiono na połączenie estetyki kwiatów i ziół z ich fascynującą rolą w przyrodzie – przydatnością dla zapylaczy. Na specjalnie przygotowanym do tego celu klombie o powierzchni 100m2 posadzono nieco ponad sześćset roślin miododajnych. Były to między innymi orliki, lawendy, kocimiętki, wrzosy, liliowce, chabry, prymule, dąbrówki rozłogowe i wiele, wiele innych. Wszystkie rośliny zostały przekazane uczniom przez sklepy ogrodnicze i prywatne osoby wspierające akcję ( Ogrodnictwo Wiśta-Wio ze Smolnicy, Ogrodnictwo z Sośnicowic, firmę B- PROJECT GROUP oraz panią Joannę Malinowską).Cały proces był skrzętnie dokumentowany przez Panią Dyrektor szpitala, która nam towarzyszyła. Na koniec sadzenia pacjenci jednego z oddziałów przyszli zobaczyć efekty pracy i wyrazili swoją radość oraz z powodu kwiatów, które ozdobią ich miejsce wypoczynku. Klomb z kwiatami stworzy bowiem idealne, przyszłe miejsce do oddawania się zarówno pielęgnacyjnym pracom ogrodniczym, jak i odpoczynkowi dla osób leczących się w szpitalu neuropsychiatrycznym. Dzięki sprawnemu zespołowi pracujących cały proces przebiegł szybko i w miłej atmosferze. W taki też sposób uczniowie oraz nauczyciele spędzili sobotnie przedpołudnie na świeżym powietrzu. Mamy nadzieję, że kwiaty pięknie zakwitną! Autor: Maciej Hamerla kl.3A

http://lubliniecki.pl/lubliniec-uczniowie-v-lo-w-gliwicach-posadzili-miododajne-rosliny-na-terenie-wojewodzkiego-szpitala-neuropsychiatrycznego/?fbclid=IwAR1bdo9aeHP2fRngJ-oM2c2o4O9stq1oGMD1SlnSDDUiHJqq8EaQGtF7D4o&fs=e&s=cl

___

AKCJA SamoDzielne MATKI

W tym roku szkolnym zespół złożony z uczennic klas drugich naszej szkoły: Ewy Danikiewicz, Magdaleny Wygody i Zofii Początek wymyślił i zrealizował w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii projekt społeczny samodzielne Matki. Jego celem była pomoc kobietom i dzieciom, które znalazły się w szczególnie trudnej życiowej sytuacji i zmuszone są przez jakiś czas przebywać w tzw. “domu samotnej matki”. Uczennice martwiły się czy w obliczu wielkich potrzeb wywołanych trwająca wojną za naszą granicą i licznych zbiórek pomocowych uda się osiągnąć założone cele. Udało się!

30 marca dziewczyny przekazały dary Domowi dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży w Gliwicach-Sośnicy. Zbiórki potrzebnych artykułów ( środki czystości, gry, zabawki) przeprowadziły w szkołach: ZSO nr 5 Im. Armii Krajowej w Gliwicach, ZSP nr 16 w Gliwicach oraz V Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Struga Projekt został również wsparty przez sponsora, którym była Gliwicka Kooperatywa Spożywcza Tomata. Organizacja wsparła projekt darami o wartości ok. 500 zł oraz zabawkami i grami. Dzięki zaangażowaniu uczniów szkół biorących udział w akcji oraz sponsorów, udało się zebrać rzeczy o wartości ponad 1500zł!

Brawo dziewczyny!

___

KONCERT CHARYTATYWNY DLA UKRAINY

Zapraszamy całą społeczność szkolną do udziału w charytatywny koncercie “Dla Ukrainy”, w trakcie którego wolontariusze będą zbierać środki na pomoc uchodźcom. Impreza odbędzie się 7 kwietnia w Hali Sportowej ILO ul. Zimnej Wody 8 o godzinie 17.00.

___

ZBIÓRKA DLA UKRAINY!

Kochani,

w związku z sytuacją na Ukrainie Szkolne Koło Wolontariatu włącza się w pomoc. Chcemy wspomóc Centrum Inicjatyw Społecznych, dla którego zbieramy tylko nowe:

– T-shirt: M, L, XL, 2 XL ciemnego koloru

– skarpetki 40+ ciemnego koloru

– bielizna M, L, XL, 2 XL ciemnego koloru

– mokre chusteczki

– apteczki pierwszej pomocy, bandaże, itp. https://www.facebook.com/Gliwice-z-Ukrain%C4%85-110771978210110/

A także Caritas Gliwice, dla których zbieramy tylko nowe:

– koce, śpiwory , poduszki, kołdry,

– środki czystości,

– wszelkiego rodzaju materiały medyczne: opatrunki, bandaże, strzykawki, igły, kompresy, płyny infuzyjne, dezynfekujące, środki przeciwbólowe itp.

Dary można przynosić od poniedziałku 28.02.2022 bezpośrednio do szkoły. Nauczyciele koordynujący: Dagmara Czerwińska – Wróbel, Beata Zimnicka, Iwona Katyńska. Rzeczy można również bezpośrednio zanieść do siedziby CIS czy też Caritas Gliwice.

AKTUALIZACJA

W piątek 4 marca dostarczone zostały dary dla Ukrainy do Caritas w Gliwicach (w załadunku pomogli chłopcy z 3a4) oraz wyjechał transport, który rozdysponuje Centrum Inicjatyw Społecznych (załadunek chłopcy z kl. 1 b i c). Ponadto Mama naszej uczennicy Zuzi odebrała 26 plecaczków dla dzieci. Samochodem transportowym przyjechał nasz były uczeń, a kolejną dostawę zrealizowała Mama uczennicy Niny.

To był pracowity piątek.

Dziękujemy Wam bardzo! Nie zwalniamy tempa – zbieramy dalej!

___

CIEPŁE DŁONIE SENIORA

Rękawiczki, ciepłe, od serca, od Was ♥️ trafiły do celu.
56 par nowych rękawiczek dotrze w najbliższych dniach do potrzebujących.
Dziękujemy Wam: uczniowie, rodzice i nauczyciele. To Wasze dzieło!

___

CHARYTATYWNY KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

W ostatnim tygodniu Szkolne Koło Wolontariatu i Samorząd Uczniowski zorganizowały akcję “I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem dla Tymcia i Dawidka”. Był to świąteczny kiermasz charytatywny dla chłopców, których wspieramy już od jakiegoś czasu np. podczas sportowych pikników integracyjnych. Dziękujemy całej społeczności szkolnej: uczniom, rodzicom, nauczycielom i administracji za wyjątkowe zaangażowanie. Dzięki Wam udało się zebrać 1779,30zł, które zostało przekazane na rehabilitację chłopców. Kolejny raz nasza szkoła pokazała, że dobro drugiego człowieka jest dla niej najważniejsze.
DZIĘKUJEMY!

Zapraszamy do wspierania chłopców:
https://www.facebook.com/groups/258915341785439/about


___

AKCJA RATOWANIA PSZCZÓŁ

Uczniowie klasy 3D3 wraz z wychowawczynią – Panią Ewą Rasińską postanowili wesprzeć akcję ratowania pszczół, która pozwala zwiększyć liczebność tych drobnych i pożytecznych zwierząt na naszej planecie. Dla młodzieży sprawa klimatu jest bardzo ważna i angażując się w tego typu inicjatywy uczniowie podjęli mały krok ku poprawie jakości środowiska naturalnego. W ciągu tygodnia zebrano 140 zł i uratowano 70 pszczół. Zachęcamy do wzięcia udziału pracowników szkoły oraz uczniów.

https://adoptujpszczole.pl

___

DZIEŃ WALKI Z GŁODEM

W ramach działalności szkolnego koła PCK nasza młodzież uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji walki z głodem. Nasze uczennice przygotowywały kanapki i sałatki dla wszystkich chętnych ludzi w potrzebie. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Akcja odbyła się w Zarządzie Głównym PCK w Gliwicach na ulicy Wrocławskiej.
Opiekunki Szkolnego Koła PCK: Anita Cieślar i Olga Mazurkiewicz.

___

ZBIÓRKA PLASTIKOWYCH KORECZKÓW

Już drugi raz zostały odebrane koreczki przez przedstawicieli Fundacji TOŚKA I PRZYJACIELE
200kg=200zł
Jesteście eko i macie wielkie ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️
VLO – zbieramy dalej:)
Przypominamy, że pojemniki znajdują się w niektórych salach (7,8,1,13,30,37,41) oraz na parterze szkoły.

___

ANTYCOVIDOWE CIASTECZKA ŚWIĄTECZNE CZ. II.

Pomimo trwającej pandemii koronawirusa, natłoku nauki i wielu obowiązków, uczniowie  z gliwickiego V LO, znowu pokazali wielkie serce. W ramach II edycji akcji charytatywnej „Antycovidowe Ciasteczka Świąteczne”, wolontariusze wykonali 400 paczuszek z własnoręcznie wykonanymi ciasteczkami. Całość projektu była możliwa do zrealizowania dzięki koordynatorce i inicjatorce – pani Ewie Trybalskiej, 6 „elfom” z VLO, które (w niedzielne popołudnie!) pomogły pakować wypieki oraz wszystkim uczniom, którzy przyłączyli się do akcji.

Efektem naszych działań, było obdarowanie następujących miejsc: 1. DPSu „Ostoja” w Sośnicowicach, 2. DPSu „Nasz Dom” w Gliwicach, 3. DPSu “Opoka” w Gliwicach, 4. Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach, 5. Szpitala miejskiego nr 4 w Gliwicach (dla covidowych pacjentów i personelu).

Nasz działania, rzecz jasna, nie przeszły bez echa. Naszą inicjatywę nagłośniły lokalne media, a ich relacje można przeczytać w linkach zamieszczonych poniżej.

Zachęcamy także, do obejrzenia krótkiego wideo-wspomnienia z akcji charytatywnej!

NOWINY GLIWICKIE

RADIO KATOWICE

AKCJA DLA HOSPICJUM

W ramach akcji „Kalendarz w każdej klasie” w naszej szkole sprzedaliśmy 23 kalendarze, z których dochód został przekazany na rozbudowę Hospicjum.

ZBIÓRKA DLA PRZYTULISKA P. ANI!

Dzisiaj przekazaliśmy dary dla kotków, koce, drapaki, karmę, miseczki.
Współpraca z Centrum 3.0, to przyjemność!

ADOPCJA SERCA

Uczniowie klasy 3A już trzeci rok z rzędu uczestniczą w programie adopcji na odległość, nazywanej też Adopcją Serca. Podopiecznym klasy jest chłopiec o imieniu Delphin. Uczniowie i ich rodzice zadeklarowali dokonywanie regularnych wpłat przez cztery lata. Dzięki temu chłopiec, który stracił rodziców podczas wojny w Rwandzie ma niezbędne środki do życia i uczenia się. Raz w roku następuje wymiana listów pomiędzy Delphinem i uczniami klasy 3A.

PACZUSZKA DLA CHOREGO MALUSZKA

Zbiórka na rzecz Śląskiego Hospicjum dla Dzieci i Młodzieży w Tychach już za nami! 12 listopada br. Fundacji Świetlikowo zostały przekazane zebrane w VLO dary: pieluszki, ręczniki, chusteczki nawilżane, rękawiczki i inne. Śląskie Hospicjum ma pod opieką około 100 dzieci, więc jego potrzeby są naprawdę duże. Dziękujemy, ze w tych niełatwych czasach chcieliście wesprzeć ciężko doświadczone przez chorobę dzieci oraz ich opiekunów!

KAŻDY KLUCZYK MOŻE WŁĄCZYĆ BUDZIK

KOLOROWA WIOSNA DLA DZIECI W LUBLIŃCU

W sobotę, 23 października 2021 roku grupa śmiałków złożona z 11 uczniów,  2 rodziców, 4 nauczycieli i 2 przyjaciół V Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach, podjęła wyzwanie i wyruszyła do Lublińca w ramach akcji charytatywnej Szkolnego Koła Wolontariatu  „Kolorowa Wiosna dla Dzieci w Lublińcu”. Jak powszechnie wiadomo, to nie pierwsze i mamy nadzieję, że nie ostatnie działanie naszych uczniów.

W ramach akcji przed Oddziałem Dziecięcym Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego im. dra Emila Cyrana w Lublińcu najpierw wydarliśmy trawę ze sporej powierzchni trawnika, a następnie posadziliśmy  1500 cebulek wiosennych kwiatków, 73 hortensje, 50 piwonii oraz 30 hibiskusów. Na ręce pani dyrektor Mirosławy  Rutkowskiej  przekazaliśmy własnoręcznie robione kartki, wykonane przez podopiecznych DPSu „Nasz dom”.

****************************************

PIĄTKA Z SERCEM

Akcja prowadzona była od września 2020 do czerwca 2021. Działania składały się z licznych inicjatyw długoterminowych, które łączyło wspólne hasło „Piątka z Sercem”. W poszczególne aktywności bardzo licznie włączyli się uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz przyjaciele VLO. Działania miały na celu:

-dotarcie z pomocą i otwartym sercem do licznych grup potrzebujących,

-pokazanie, że w ciężkich, pandemicznych czasach, pamiętamy o tych, którzy cierpią (łączenie pokoleń; współpraca uczniowie-nauczyciele-rodzice),

-dbanie o dobrostan i kondycję psychiczną podopiecznych instytucji, które objęliśmy pomocą,

-odciągnięcie młodzieży od wirtualnej rzeczywistości i uwrażliwienie na potrzebujących.

*******************************************

ANTYCOVIDOWE CIASTECZKA CZ. I.

 1. Liczba zaangażowanych uczniów: 22 (klasa2A)
 2. Liczba zaangażowanych nauczycieli: 1
 3. Liczba przygotowanych paczek z własnoręcznie pieczonymi ciasteczkami: 180
 4. Liczba obdarowanych placówek: 2:
  – chorzy na covid-19 Szpitala Vito-Med., mieszczącego się na ul. Radiowej 2 w Gliwicach
  – chorzy na covid-19 Szpitala Miejskiego nr 4, mieszczącego się przy ul. Zygmunta Starego 20 w Gliwicach

ANTYCOVIDOWE CIASTECZKA CZ. II.

 1. Liczba zaangażowanych uczniów: 165 (z różnych klas)
 2. Liczba zaangażowanych nauczycieli – 7
 3. Liczba przygotowanych paczek z własnoręcznie pieczonymi ciasteczkami: 557
 4. Liczba kartek świątecznych: 332
 5. Liczba obdarowanych placówek:- 7:
  – chorzy na covid-19 Szpitala Vito-Med., mieszczącego się przy ul. Radiowej 2 w Gliwicach
  – chorzy na covid-19 Szpitala Miejskiego nr4, mieszczącego się przy ul. Zygmunta Starego 20 w Gliwicach
  – chorzy na covid-19 ZOL szpitala Vito-Med., mieszczącego się przy ul. Kozielskiej 8 w Gliwicach
  – podopieczni DPS Nasz Dom, mieszczącego się przy ul. Derkacza 10 w Gliwicach
  – podopieczni Hospicjum Miłosierdzia Bożego, mieszczącego się przy ul. Daszyńskiego 29 w Gliwicach
  – Mieszkańcy ZOL prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, mieszczącego się przy ul. Zygmunta starego 19 w Gliwicach
  – podopieczne DPS- Ostoja dla kobiet , mieszczącego się przy ul. Kozielskiej 1 w Sośnicowicach

APTECZKI AWARYJNE

Przygotowaliśmy 35 „apteczek awaryjnych” dla pacjentów szpitala przy ulicy Radiowej. Zależało nam, aby każdy kto nagle trafia do szpitala oraz pacjenci, którym rodzina nie może dostarczyć najpotrzebniejszych kosmetyków otrzymał: grzebień, szczoteczkę, pastę, dezodorant, mydło, gąbkę itp.

SKARPETKI ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

W trakcie trwania reżimu sanitarnego zbieraliśmy skarpetki dla podopiecznych DPS przy ul. Derkacza w Gliwicach, ZOL-u Sióstr Boromeuszek i gliwickiego Hospicjum. Łącznie dostarczyliśmy 240 par kolorowych, ciepłych skarpet w ramach akcji „Skarpetki Świątecznej Pomocy”. Nasze dary wzbogaciliśmy o kartki z życzeniami.

BABECZKI DLA BABECZEK!

 1. Liczba zaangażowanych uczniów: 162 (z różnych klas)
 2. Liczba zaangażowanych nauczycieli: 9
 3. Liczba przygotowanych paczek z własnoręcznie pieczonymi babeczkami: 485
 4. Liczba kartek z życzeniami Na Dzień Kobiet: 257
 5. Liczba zebranych kremów do rąk: 329
 6. Liczba zebranych zeszytów dla dzieci w Lublińcu: 102
 7. Liczba przygotowanych kolorowanek: 400
 8. Liczba obdarowanych placówek: 5:
  – Dziecięcy Oddział Wojewódzkiego szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublińcu
  – Dom dla Matek z Dziećmi i Kobiet w Ciąży w Gliwicach
  – DPS Ostoja w Sośnicowicach
  – DPS Nasz Dom w Gliwicach- szpital Vito-Med. w Gliwicach

DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

Piątka pamięta również o rodzinach, w których są osoby mające chromosom „nie do pary”. Włączyliśmy się w upamiętnienie i oswojenie Dnia Zespołu Downa. Nasi uczniowie i nauczyciele wykonali ponad 80 zdjęć stóp w kolorowych skarpetkach nie do pary. Ze zdjęć utworzono collage, który został opublikowany na stronie szkoły, facebooku wolontariatu i szkoły, Poradni PP, Nowin Gliwickich oraz Fundacji „Tośka i Przyjaciele”.

PIĄTKA DZIECIOM

 1. Liczba zaangażowanych uczniów: 154 (z różnych klas)
 2. Liczba zaangażowanych nauczycieli: 16
 3. Liczba przekazanych rzeczy:
  – książki: ponad 1000, puzzle: 910, gry planszowe: 920, komplety kart do gry: 32, filmy DVD: 92, nowa zastawa stołowa z tworzywa dla dzieci w Lublińcu – 60 kompletów, piłki do „nogi”: 18, piłki dla dzieci: 10, piłki do kosza: 6, piłki do „siatki”: 5, skakanki: 8, ringo: 4, talerze latające: 4, guma do skakania: 4, zestawy do badmintona: 11, siatki na piłki: 4, komplety rękawic bramkarskich: 10, pompki do piłek: 3, gumki do włosów: 1819, spinki do włosów: 398; balony: 1613, komplety farb: 47, komplety kredek: 90, pędzle: 365, linijki nie łamiące się: 63, ołówki: 430, gumki do mazania: 253, klej: 217, naklejki: 70, kolorowanki: 41, zabawki dla niemowląt: 37, podpaski: 111 opakowań, długopisy: 300, bloki: 7, papier kolorowy: 10, notesy duże: 300, notesy małe: 300.
 4. Liczba obdarowanych placówek:- 5
  – Oddział Dziecięcego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublińcu.
  – Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Gliwicach,
  – Ośrodek Opiekuńczo-Wychowawczy dla Dzieci Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP,
  – Ośrodek Leczniczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci w Kamieńcu,
  – Zespół Szkół Specjalnych w Kamieńcu

PEŁNA MISKA DLA PSIKOCISKA

 1. Liczba zaangażowanych uczniów: 83 (cała szkoła)
 2. Liczba zaangażowanych nauczycieli– 9
 3. Liczba przekazanych artykułów dla psów:
  saszetki – 51, szczotki- 2, przysmaki-17, smycze-26, podkłady- 117, obroże- 20, szelki- 13, miski-6, sucha karma- 8 paczek, koce-5
  dla kotów:
  puszki- 60, sucha karma- 6 paczek, saszetki- 100, kuwety-3, żwirek- 7 opakowań, ręczniki- 8
 4. Liczba obdarowanych placówek:- 1:
  Schronisko dla zwierząt w Miedarach

*************************************

Nasze działania „Piątka z Sercem” skierowaliśmy do wszystkich grup, w których dostrzegamy potrzebę wsparcia. Proponowane akcje spotkały się z „lawiną dobra”. Efekty tych działań przerosły nasze oczekiwania, a liczba zaangażowanych, ilość przekazanych darów, mówią same za siebie!

Dzięki wspólnym akcjom, pomimo „oddalenia” i reżimu sanitarnego, czuliśmy się „mocni sobą” i chcemy nadal działać.

*************************************

DZIERGANIE NASTROJU

Nasi maturzyści zorganizowali warsztaty pt.: „Dzierganie nastroju” oraz zebrali kolorowe skarpety dla ośrodka kuratorskiego.

POMOC DLA TOMUSIA

Zebraliśmy w naszej szkole górę grosików, aby pomóc Tomusiowi choremu na padaczkę lekooporną.

WARTO POMAGAĆ!

W ramach uzyskania tytułu Laureata w Międzyszkolnym Konkursie podsumowującym Rok Szkolnej Aktywności 2021 za Projekt „Piątka z Sercem” nasi wolontariusze mieli możliwość wziąć udział w spływie kajakowym PĘTLĄ KĘDZIERZYŃSKĄ. Wycieczka okazała się miłym wyzwaniem i i okazją do integracji z uczniami innych szkół biorącymi udział w działaniach z wolontariatu.

Link ze zdjęciami: https://photos.google.com/share/AF1QipMLunswvsyi_ROj6eFC-DeajDU0aEI-IG-fzovkiBGaoVgz9QTz9g6NP71_BR4t2g?key=TzMwdWtoY1dvT3RfNGRFeEo0S05wQ1h3R1QyVUxn

ZWOLNIENI Z TEORII

Z przyjemnością zawiadamiamy, ze podczas wczorajszej Gali Zwolnionych z Teorii prowadzonej przez Marcina Prokopa został Ogłoszony ranking szkół Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Nasza szkoła znalazła się na 1. miejscu w Gliwicach, 7. w województwie i 33. w kraju! Brawo za działania społeczne wszystkim, którzy w tym ciężkim pandemicznym czasie, podejmowali wysiłek pomocy innym. 

https://zwolnienizteorii.pl/ranking

MAMY TO!

Kolejny raz udało się nam i zostaliśmy zauważeni w działaniach na rzecz innych. Nasza całoroczna akcja ”Piątka z Sercem” została nagrodzona podczas Gali Wolontariatu GCOP i Forum Gliwice.

ARCHIWUM

Zegar Maturalny

Najbliższe wydarzenia

19. 03. 2024 r. – Zebranie z rodzicami.
Klasy IV LO informacje o zagrożeniu oceną niedostateczną.
Pozostałe klasy – konsultacje.
Godz. 17:00.

 

 

Informacje o jakości powietrza

Dla Maturzystów!

MIT ME – Projekt