Maraton Pisania Listów Amnesty International 2019

Rozpoczął się Maraton Pisania Listów! W tym roku naszymi bohaterkami są dwie młode dziewczyny: Marinel Sumook Ubaldo, mieszkanka Filipin, oraz młoda Iranka – Yasaman Aryani.

Marinel miała 16 lat kiedy zrozumiała, że musi znaleźć sposób na to, by uchronić siebie i swoją społeczność przed katastrofalnymi skutkami zmiany klimatu. 13 listopada 2013 r. przeżyła tajfun Yolanda – jeden z najbardziej śmiertelnych tajfunów w historii. Cyklon zniszczył jej rodzinną wioskę w Samar. W samych Filipinach zginęło ponad 6 000 ludzi, a miliony straciły swoje domy.

Sześć lat później Marinel uzyskała dyplom w zakresie pracy społecznej. Ta miłośniczka natury i znana młoda aktywistka poświęca swój wolny czas na walkę o prawa swojej społeczności.

We wrześniu 2018 r. Marinel udała się do Nowego Jorku, aby złożyć zeznania w ramach badań nad zmianą klimatu i tego, jak przyczynia się do niej przemysł paliw kopalnych. „Nie jestem tylko… klimatyczną daną statystyczną,” powiedziała w wypełnionej po brzegi auli. „Moja historia jest jedną z wielu i jestem tutaj, aby wypowiedzieć się w imieniu narażonych i marginalizowanych społeczności – oby nasze głosy zostały usłyszane.”

Marinel, jej rodzina i tysiące innych ludzi, którzy stracili swoje domy w tajfunie, potrzebują wystarczającej ilości jedzenia, wody, schronienia, elektryczności i toalet. Filipiński rząd nie podjął dostatecznych działań i pozostawił ich samym sobie w szkodliwych dla zdrowia warunkach, w których trudno jest zarobić na życie. Jednak Marinel jest zdeterminowana działać, by rządy na całym świecie stanęły do walki ze zmianą klimatu i uporały się z jej skutkami, które dotknęły zarówno społeczność Marinel jak i wiele im podobnych. Wesprzyj Marinel w tych działaniach.

NAPISZ DO RZĄDU FILIPIN JUŻ DZIŚ

Domagaj się, aby zrobił wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić mieszkańcom Matarinao na Wschodniej Samarze przyzwoite warunki życia i żądaj, aby państwa odpowiedzialne za zmieniające klimat emisje dwutlenku węgla wzięły na siebie odpowiedzialność i podjęły stosowne działania.

W 2019 r. Yasaman, nasza druga bohaterka, w odważnym akcie buntu przeciwstawiła się irańskiemu prawu nakazującemu kobietom zakrywanie głowy.

Razem z matką przeszła przez wagon kolejowy tylko dla kobiet i z odważnie odsłoniętymi włosami rozdawała kwiaty. Mówiła o swych nadziejach na przyszłość, kiedy wszystkie kobiety będą mogły swobodnie decydować w co się ubierać i pewnego dnia móc iść razem „ja bez hidżabu i ty z hidżabem”. Filmik rejestrujący to wydarzenie szybko zyskał popularność w sieci w marcu 2019 r.

10 kwietnia władze Iranu aresztowały Yasaman. Przetrzymywano ją samotnie w celi
i przesłuchiwano przez kilka dni. Kazano jej „przyznać się”, że za jej działaniami stoją zagraniczne siły i „pokutować” za nie. W razie odmowy, zagrożono, że aresztują jej przyjaciół i rodzinę. 31 lipca Yasaman przeżyła szok dowiadując się, że za swoją akcję została skazana na 16 lat więzienia. Musi odbyć co najmniej 10 lat kary.

Okrutna kara dla Yasaman jest częścią szerszych represji stosowanych w Iranie wobec kobiet, które prowadzą kampanie przeciwko prawu nakazującemu zasłanianie głowy. Od 2018 r. aresztowano już dziesiątki kobiet, w tym matkę Yasaman – Monireh Arabshah. Nie można pozwolić władzom irańskim obrabować Yasaman z najlepszych lat jej życia – tylko dlatego, że uważa, iż kobiety powinny mieć prawo decydowania o tym w co się ubierać.

WEZWIJ IRAN DO NATYCHMIASTOWEGO UWOLNIENIA YASAMAN

Napisz do władz Iranu już dziś. Zaapeluj, by natychmiast i bezwarunkowo uwolnili Yasaman Aryani

Finał Maratonu odbędzie się 13 grudnia. W tym dniu będzie można przyjść do sali nr 10 i napisać list do władz Filipin oraz Iranu.

Zegar Maturalny

Najbliższe wydarzenia

14 października – Dzień Edukacji Narodowej

 

Informacje o jakości powietrza

Dla Maturzystów!

MIT ME – Projekt

Projekt Pamięć81