Narodowe Czytanie 2020.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Podczas następnych edycji przeczytano kolejno: dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza oraz Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości czytane były aż dwie lektury: Przedwiośnie Stefana Żeromskiego oraz 44 teksty pochodzące z tomu Antologii Niepodległości. W ubiegłym roku czytane było debiutanckie opowiadanie Brunona Schulza Ptaki.
Nasza szkoła bierze udział w Narodowym Czytaniu już od pierwszej edycji akcji. W tegorocznej – dziewiątej odsłonie wzięli udział uczniowie klas pierwszych
i drugich. W piątek 4 września drugoklasiści odwiedzili klasy pierwsze, by przeczytać wybrane przez siebie fragmenty wybitnego dzieła polskiego romantyzmu – Balladyny Juliusza Słowackiego. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach od zawsze inspirowała artystów – wywarła duży wpływ zarówno na muzykę, jak i na malarstwo czy rzeźbę. Powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje niezmiennie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dlatego też wspólne czytanie tegorocznej lektury poprzedziła prezentacja omawiająca inscenizacje dramatu, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów, które trwale zapisały się w historii polskiego teatru.

Zegar Maturalny

Najbliższe wydarzenia

14 października – Dzień Edukacji Narodowej

 

Informacje o jakości powietrza

Dla Maturzystów!

MIT ME – Projekt

Projekt Pamięć81