Odszedł Adam Zagajewski…

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wczoraj wiadomość o śmierci wybitnego Poety, Absolwenta naszej szkoły Adama Zagajewskiego.

Odszedł w Światowym Dniu Poezji. Pozostawił po sobie wspaniały dorobek literacki; był  jednym z liderów poetyckiej Nowej Fali, poeta i eseista czytany i doceniany na całym świecie.

Dzieciństwo i młodość spędził w Gliwicach, o czym pisze w wydanym w 1991 eseju „Dwa miasta”:


… Moje ciotki i moi wujowie, ich znajomi i kuzyni ich znajomych, rodziny, klany i szczepy, wszyscy wyjechali ze Lwowa i spotkali się – nie wszyscy, ale spora ich część –na ulicach Gliwic.


Jakie było to miasto ?(…) Nowe miasto było obce. Najtrudniejsze były wieczory. W spokojny letni dzień zachód słońca jest jak pieszczota i dotknięte nim miejsca napełniają się czułością . Co robić? Wystudiowana obojętność wobec nowego miasta, typowa dla przybyszów, narażona bywała wieczorami na ciężką próbę. Z pewnego wzgórza to brzydkie miasto wyglądało całkiem ponętnie. Spośród stłoczonych kamienic wyrastały wieże kościołów, a na każdej wieży widniał zielony kaptur zarośniętego śniedzią dachu. Okna pokrywały się szkarłatnym blaskiem. Blaszane koguciki, wskazujące kierunek wiatru, furgotały przyjaźnie. (…) .


Te same ulice, tak niebywale zwyczajne, stworzone tylko do tego, by mógł przez nie przejechać tramwaj, samochód, dorożka, stawały się prawie tak piękne jak kanały Wenecji. Ogarniało mnie oszołomienie zachwyt….”

Zegar Maturalny

Najbliższe wydarzenia

08. 09. 2023 r. – Narodowe Czytanie

12.09.2023 r. – Zebrania z Rodzicami godz. 17:00

 

Informacje o jakości powietrza

Dla Maturzystów!

MIT ME – Projekt