Anna Żak z 3d – laureatką Olimpiady Wiedzy o Prawie.

Ania Żak z klasy humanistycznej 3d uzyskała szóste miejsce w Polce i stała się laureatką Olimpiady Wiedzy o Prawie. Poza zaszczytnym tytułem otrzymała także wymarzony indeks na wiele uczelni,
w tym na Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski. Ania samodzielnie i z wielką determinacją przygotowywała się do tych zmagań i dzieli się swoim doświadczeniem, licząc, że to ułatwi i zachęci innych do udziału w przyszłorocznej edycji.

Pierwszy etap, czyli etap szkolny odbywa się zazwyczaj w okolicach listopada i polega na napisaniu testu złożonego z pytań otwartych i zamkniętych. Należy z niego uzyskać co najmniej 25/30 punktów, aby przejść do etapu okręgowego. Jednak ze szkoły mogą wyjść tylko 4 osoby (w tym roku nie było
w VLO innych chętnych). Uzyskałam 29/30 punktów, tracąc na zadaniu związanym z regułami kolizyjnymi. Mimo pandemicznych warunków odbył się on w szkole.

Etap okręgowy (koniec lutego) rozegrał się w Katowicach w Liceum Nr 1. Składał się z dwóch części; pierwszą był test, który w okręgu śląskim przysporzył wiele kontrowersji. Z powodu ścisłego klucza
i nieuznawania przez komisję synonimów słów, ja i trzech innych uczniów musieliśmy odwoływać się od oceny. Do drugiej części przystępuje 12 osób z najwyższymi wynikami i jest to test z pytaniami otwartymi. W tym roku zmierzyliśmy się m.in. z prawami mniejszości międzynarodowych, rozdziałami konstytucji oraz funkcjami prawa. Punkty uzyskane z obu części się sumuje i do finału przechodzi 60 najlepszych osób. Udało mi się uzyskać 47/50 punktów.

Trzeci etap (koniec marca) – centralny – ze względu na sytuację pandemiczną odbył się zdalnie i był to etap ustny. Musieliśmy odpowiedzieć na 3 pytania otwarte, które losowaliśmy. Mieliśmy 10 minut na przygotowanie oraz 10 minut na odpowiedź. Maksymalna ilość uzyskanych punktów wyniosła 45.

Z wynikiem 41/45 punktów zdobyłam 6 miejsce w Polsce oraz tytuł laureata, dzięki któremu mam uprawnienia do przyjęcia na studia na wybranym przeze mnie uniwersytecie bez postępowania kwalifikacyjnego.

Serdecznie zachęcam wszystkich pasjonatów prawa do udziału w Olimpiadzie Wiedzy o Prawie oraz życzę dużo wytrwałości. Wytrwałość ta szczególnie przydaje się przy odwoływaniu czy też próbach dodzwonienia do Ministerstwa Edukacji Narodowej w celu ustalenia terminu etapów.

Anna Żak

Olimpiada Wiedzy o Prawie skierowana jest przede wszystkim do tych uczniów szkół średnich, którzy chcą w przyszłości dostać się na kierunki prawnicze. Obejmuje bardzo szeroki zakres zagadnień związanych z prawem – od historii prawa, poprzez prawo konstytucyjne oraz gospodarcze i karne aż do prawa międzynarodowego.

Wymagania merytoryczne można znaleźć na stronie olimpiady – https://olimpiadaprawa.pl

Konkurs składa się – podobnie jak w przypadku innych olimpiad – z trzech etapów: szkolnego, okręgowego i centralnego.

Serdecznie gratulujemy Ani takiego sukcesu i życzymy tej wytrwałości również na studiach!

Zegar Maturalny

Najbliższe wydarzenia

09. 12. 2022 r. – WIECZÓR TALENTÓW

 

Informacje o jakości powietrza

Dla Maturzystów!

MIT ME – Projekt