Absolwent naszej szkoły – Zbigniew Rokita – laureatem Nagrody Literackiej Nike 2021.

Nagroda Jury i Nagroda Czytelników powędrowały do Zbigniewa Rokity za reportaż „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Dziennikarz, związany od wielu lat z Krakowem, snuje niespieszną opowieść o przynależności i tożsamości, w tle pojawia się historia śląskich przodków.

Kajś” jest bardzo cennym źródłem wiedzy o Górnym Śląsku (…) a zwłaszcza o rodzinnej dla autora Ostropie, gliwickiej dzielnicy pomijanej milczeniem przez kronikarzy. A jeśli już zauważanej, to z surowością, „jak gdyby nie rozumieli, że to z tej od niechcenia rzuconej garści słów będziemy musieli ulepić sobie dzieje”. Rokita lepi je wnikliwie z takich właśnie strzępów i ułamków, ocala od zapomnienia nazwy i nazwiska, relacjonując czytelnikom, jak te poszukiwania mu idą, jak też czasami nie idą, jak drażnią nieznane postaci na rodzinnych fotografiach albo jak się z czasem obojętnieje, natrafiwszy na dwadzieścia swastyk w domowych szufladach. Wstydliwy ślad czasów germanizacji.

[Z recenzji Aleksandry Żelazińskiej („Polityka”)]

Gratulujemy z całego serca!

Zbigniew Rokita (ur. 1989) – reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Autor książek reporterskich Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku ( nominacja do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i nagrody Ambasador Nowej Europy) oraz Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium (książka została przełożona na język ukraiński, a spektakl na jej podstawie wystawiono w Teatrze Nowym w Zabrzu). Autor sztuki teatralnej Nikaj (Teatr Zagłębia, reż. Robert Talarczyk). Pochodzi z Gliwic.

Zegar Maturalny

Najbliższe wydarzenia

09. 12. 2022 r. – WIECZÓR TALENTÓW

 

Informacje o jakości powietrza

Dla Maturzystów!

MIT ME – Projekt