Międzyszkolny Drużynowy Interdyscyplinarny – Konkurs Bajki Lema

W czwartek 7 kwietnia w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Drużynowy Interdyscyplinarny
Konkurs “Bajki Lema”. Jest on wyrazem uznania dla dorobku Stanisława Lema oraz zachętą do sięgania po jego twórczość ukazującą piękno nauk przyrodniczych – fizyki i chemii.
Konkurs został zorganizowany w związku z ogłoszeniem roku 2021 rokiem Lema w 100-letnią rocznicę urodzin pisarza, jednak ze względu na reżim sanitarny, wydarzenie odbyło się nieco później.

10 trzyosobowych drużyn ze szkół: I LO, II LO, III LO, IV LO, V LO oraz ZSTI wzięło udział w zmaganiach z języka polskiego, fizyki i chemii. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 45 minut. Liczyła się poprawność odpowiedzi i czas oddania prac.
Trzy najlepsze zespoły otrzymały nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.
Jesteśmy dumni, że pierwsze dwa miejsca zajęli uczniowie naszej szkoły.

Konkurs przygotowały: pomysłodawczyni i miłośniczka Bajek Robotów Pani Ewa Trybalska oraz nauczycielki języka polskiego – Pani Ilona Kulisz i Pani Ewelina Zygan, nauczycielki fizyki – Pani Beata Zimnicka i Pani Dagmara Czerwińska-Wróbel oraz nauczycielka chemii – Pani Anna Partyka-Petrak.
W organizacji wydarzenia pomagali uczniowie klasy 3a.
Nauczycielom i uczniom spodobała się idea konkursu oraz jego organizacja. Wielu uczestników wyraziło chęć udziału w przyszłym roku.
Cieszymy się, że mogliśmy już przyjąć gości w naszej szkole. Uczestnicy prosili o powtórzenie konkursu w przyszłych latach.

Atmosferę i przebieg najlepiej opiszą Państwu Ci najbardziej zainteresowani, czyli uczestnicy. Poniżej przedstawiamy grafikę oraz wypowiedzi, niektórych uczniów.


Konkurs był bardzo dobrze przeprowadzony oraz zachęcił mnie do przeczytania bardzo ciekawej lektury, która bardzo mi się podobała. Andrzej  I LO

Konkurs i sam jego temat powiązany z bajkami bardzo ciekawy, multidyscyplinarny, dający szansę się sprawdzić z różnych dziedzin. Adam I LO

Konkurs był bardzo ciekawy, czytanie bajek robotów było czystą przyjemnością i napewno sięgnę po więcej książek Lema. Jakub K. I LO

Według mnie bardzo dobrze przeprowadzony konkurs, podczas którego i można było się pobawić, i zmierzyć się intelektualnie 

Kamil Cygan I LO 

Konkurs naprawdę bardzo mi się podobał, zmusił mnie do sięgnięcia w końcu po książki które planowałam przeczytać od kilku lat. Bardzo podobały mi się nagrody i przyjemna atmosfera. Lena VLO

Moim zdaniem inicjatywa bardzo dobra i mega mi się podobało. Zadnia były ciekawe i ciekawe powiązane z Lemem, o którego w sumie cały czas chodziło. Uważam że było bardzo fajnie i warto to powtórzyć za rok. Nikodem V LO

My poszliśmy na konkurs dla dobrej zabawy i tak było. Przyjemnie, z motywem przewodnim i smacznymi ciastami. Cieszę się, że po tym jak zakazano u nas w szkole konkursów typu Kangur etc. to można było iść na inne, fajne zawody. Dziękuję za włożony wysiłek! Mateusz V LO

Uważam, że świetnym pomysłem było zorganizowanie konkursu, który zmotywował uczniów do sięgnięcia po twórczość Lema. (…). Funkcję nadprzyrodzonych sił i magicznych mocy przejmują w twórczości Lema fizyka i chemia.

Podzielenie się na grupy, w których każdy radził sobie z odrębną częścią konkursu, dało uczestnikom nie tylko możliwość szybszej i efektywniejszej pracy, ale też wykazania się w dziedzinach najbliższych ich upodobaniom.

Myślę, że kontynuowanie tej idei pozwoli na szersze zapoznanie młodych ludzi z dziełami Stanisława Lema oraz na ukazanie im, iż nauka rzeczywiście powinna służyć zwykłym ludziom do poznawania tajemnic świata, a nie oddalać się od nich do świata fantazji.

relacja: Julia Bęben

zdjęcia: Katarzyna Kurcjusz

Zegar Maturalny

Najbliższe wydarzenia

09. 12. 2022 r. – WIECZÓR TALENTÓW

 

Informacje o jakości powietrza

Dla Maturzystów!

MIT ME – Projekt