Dzień Ziemi 22.04.2022 r.

W piątek 22 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Ziemi, do którego przygotowywaliśmy się od kilku tygodni.

Nauczyciele biologii, Panie: Magdalena Siekanowicz, Aleksandra Witek i Monika Kućma, zrealizowały wraz z uczniami projekty, których zwieńczeniem było udekorowanie budynku szkoły donicami z bratkami oraz pracami uczestników konkursów plastycznych. W gabinecie Pana Dyrektora Floriana Broma odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów zwycięzcom poszczególnych konkursów.

Od lewej: Alicja Porosińska 1A, pani Aleksandra Witek, Zuzanna Kwiecień 1A, pani Magdalena Siekanowicz, Magdalena Dziużańska 1B, Julia Bęben 3A, Eryk Walda 3D, Maksymilian Rogalski – przedstawiciel klasy 2E, Michał Owsiński – przedstawiciel klasy 1B, Julia Wołowska – przedstawicielka – klasy 1C.

Klasy medyczne (1A, 1F, 2A, 2F, 3A, 3F) zakupiły donice i ziemię, a uczniowie klasy 1A dodatkowo bratki, które własnoręcznie posadzili. Była przy tym niezła zabawa.

Teraz kolorowe kwiaty na szkolnych korytarzach cieszą oczy całej społeczności szkolnej.

Utalentowani  uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zaprezentowania swoich zdolności, biorąc udział w różnych konkursach:

1. Konkurs na film pt. „Dlaczego obchodzimy Dzień Ziemi?”

Klasy przygotowały krótkie, 3-minutowe filmy przedstawiające szeroko rozumiane zagadnienia dotyczące ochrony naszej planety. Społeczność szkolna wybrała 3 najciekawsze filmy w głosowaniu na facebooku. Zwyciężyły: I miejsce klasa 2E, II miejsce klasa 1B, III miejsce klasa 1C. Zachęcamy do obejrzenia wszystkich filmów pod podanymi poniżej linkami:

_________________________________________________________

_________________________________________________________

_________________________________________________________

_________________________________________________________

2. Konkurs na plakat

Uczniowie w swoich pracach zaprezentowali różne techniki plastyczne. Wyłoniono trzy najciekawsze i najbardziej pracochłonne. Pierwsze miejsce otrzymała Alicja Porosińska z klasy 1A, drugie Zuzanna Kwiecień z klasy 1A, a trzecie Magdalena Dziużańska z klasy 1B.

Od lewej: Zuzanna Kwiecień, Alicja Porosińska i Magdalena Dziużańska

_________________________________________________________

3. Konkurs na utwór inspirowany lasem – wiersz, opowiadanie lub piosenka

Utalentowani literacko uczniowie wzięli udział w konkursie dla twórców poezji, prozy oraz piosenek. Utwory zostały ocenione przez nauczycieli języka polskiego. Serdecznie dziękujemy za wsparcie Paniom: Katarzynie Czaplickiej, Ewelinie Zygan, Agnieszce Smołce, Ilonie Kulisz i Ewelinie Szczygielskiej. Dwa utwory otrzymały wyróżnienie: wiersz „Przedwiośnie” Eryka Waldy z klasy 3D oraz wiersz „Nie czekaj” Julii Bęben z klasy 3A.

Przedwiośnie

Jeszcze rozchyla usta,

choć wargi nikną

pod połaciami mchu.

Jeszcze patrzy,

choć oczy zaczyna

pokrywać bielmo.

Ku niebu wzbija się

chmara jaskółek.

Między korzeniami drzew

leżą szare pióra.

Przy stawie stoi Matka

w błękitnym płaszczu

i strącając w las łzę woła:

„Eli… Eli…”.

Nastały senne roztopy.

Wodę potopu wypiła ziemia.

Dobiega nas lekki podmuch.

Czy to zielone płuca

oddają ostatnie,

agoniczne tchnienie ?

Nowy początek.

Przez drzewa przedostaje się

oko Boga Najwyższego,

który mówi: „Nie bójcie się.

To tu was przyprowadzić kazałem”,

pokazując przy tym na drzewa

uginające się od cytrusów.

Eryk Walda klasa 3D

Nie czekaj

Do lasu, poszukać przyjaciela,

Do lasu, czerpać energię z drzew.

Do lasu, zebrać kilka różowych malin,

Do lasu, poczuć zapach nocnej mgły.

Do lasu, stworzyć więź z naturą.

Do lasu, usłyszeć ciszę.

Do lasu, odnaleźć spokój.

Do lasu… nacieszyć się nim.

                                                           Julia Bęben klasa 3A

_________________________________________________________

4. Wykonanie tryptyku DKMS „Zostań dawcą szpiku kostnego”

Uczniowie  klas 2E, 2F i 3A mieli do wykonania inne zadanie – stworzenie tryptyku, wzorowanego na posterach naukowych – trzy różne plakaty poświęcone problematyce promującej zostanie dawcą szpiku kostnego. Tematy prac:

  1. Kto potrzebuje przeszczepu szpiku kostnego?
  2. Kto może zostać dawcą?
  3. Jak przebiega procedura pobrania przeszczepu?

Prace zostały ocenione pod względem merytorycznym i estetycznym. Zwyciężyła grupa uczniów z klasy 2E.

Zegar Maturalny

Najbliższe wydarzenia

09. 12. 2022 r. – WIECZÓR TALENTÓW

 

Informacje o jakości powietrza

Dla Maturzystów!

MIT ME – Projekt