Dzień Poezji w V LO

W piątek 16.02. odbył się w naszej szkole Dzień Poezji. Wzięły w nim udział trzy klasy humanistyczne: 1d, 2d, 3d oraz zainteresowani uczniowie z innych klas, którzy zgromadzili się w auli szkolnej na wykładzie i warsztatach zorganizowanych przez Panią Katarzynę Czaplicką i Panią Agnieszkę Smołkę. Gośćmi szczególnymi byli nadzorujący międzynarodowy projekt przedstawiciele Fundacji Arteria: Wenancjusz Ochman, Weronika Murek, Rafał Siderski, Ewa Grynicka. Gościem głównym był poetka – Agnieszka Wolny-Hamkało. Uczniowie wraz z koordynatorkami projektu zorganizowali klimatyczny kącik czytania poezji. Przygotowano też słodki bufet kawowy z widokiem na panoramę Gliwic. Spotkanie otworzył Pan Dyrektor Florian Brom, który zwrócił uwagę na tradycję poetycką obecną od wielu lat w Piątce i kolejne pokolenia poetów, którzy gościli w murach szkoły.

Pani Agnieszka Wolny-Hamkało dzięki akademickiemu doświadczeniu i łatwości nawiązywania kontaktów z odbiorcą od razu zbudowała nić porozumienia z młodymi ludźmi. Dlatego też część wykładowa miała elementy interakcji w postaci happeningów i swobodnych wypowiedzi uczniów komentujących przeczytane wiersze. Obcowanie z Poetką i poezją stało się też pretekstem do zadawania pytań na temat inspiracji i warsztatu literackiego. Finałem części warsztatowej była próba stworzenia własnych tekstów poetyckich, dla których punktem wyjścia był gatunek litanii. Aż dwunastu uczestników warsztatów przeczytało na scenie auli swoje stworzone w 20 minut wiersze, które cechowało nowatorskie i świeże podejście do zagadnienia, nawet wówczas, gdy ich tematyka była poważna.

Spotkanie było częścią międzynarodowego projektu Poets od Today, Voices of Tomorrow, o którym można poczytać tutaj: https://fundacja-arteria.org/poets-of-today-voices-of-tomorrow/

Spotkanie miało swoją kontynuację podczas dyskusji na jego temat na lekcjach języka polskiego w poszczególnych klasach. Autorem zdjęć jest Rafał Siderski.

Zegar Maturalny

Najbliższe wydarzenia

17. 06. 2024 r. – konferencja klasyfikacyjna

 

 

Informacje o jakości powietrza

Dla Maturzystów!

MIT ME – Projekt