Wydarzenia z życia szkoły do roku 1995

Rok 1945

4 maja

W budynku przy ul. Górnych Wałów 29 rozpoczęło pracę II Państwowe Gimnazjum i Liceum Żeńskie. Dyrektorem szkoły został mgr Jan Gołębiowski, nauczyciel jęz. polskiego. Równolegle pracowały w budynku I Państwowe Gimnazjum i Liceum Żeńskie (do 1948 r.) i Gimnazjum i Liceum Żeńskie – dyrektor mgr Franciszek Skórski.

wrzesień
Państwowe Gimnazjum i Liceum Żeńskie przeniesiona do budynku przy ul. Kozielskiej. Dyrektorem szkoły została dr Maria Dadlez, nauczycielka chemii i fizyki.

Rok 1946

maj
Odbył się pierwszy egzamin dojrzałości w Liceum Żeńskim. Maturę uzyskało 57 dziewcząt (32 w klasie przyrodniczej i 25 w klasie humanistycznej).

sierpień
W Zakopanem zorganizowano kolonię letnią dla 150 dziewcząt. Kierownikiem kolonii była mgr Helena Janicka.

Rok 1947

maj
W II Gimnazjum i Liceum Żeńskim 23 uczniów klasy matematyczno-fizycznej zdało pierwszy egzamin dojrzałości.

Rok 1948

wrzesień

W wyniku reformy systemy szkolnego powstają: Państwowa Szkoła Ogólnokształcąca Męska (w naszym budynku) i Żeńska ( przy ul. Kozielskiej) stopnia licealnego (klasy VIII do XI) pracujące na podbudowie siedmioletniej szkoły  podstawowej. Przestało natomiast istnieć gimnazjum, które w obu szkołach ukończyło 476 uczennic i uczniów.

Rok 1949

wrzesień
Dyrektorem Liceum Żeńskiego została mgr Zofia Hebenstreit, nauczycielka fizyki.

Rok 1950

wrzesień
Funkcję dyrektora Liceum Męskiego na dwa miesiące obejmuje mgr Jan Kotajny.

listopad
Dyrektorem Liceum zostaje mgr Marian Rymer, nauczyciel historii i języka angielskiego. Funkcję tę będzie pełnił przez 21 lat-najdłużej wśród dyrektorów gliwickich liceów.

Rok 1951

kwiecień
Tadeusz Żuczkiewicz uczeń mgr Stanisławy Pankiewicz został pierwszym w dziejach szkoły laureatem olimpiady przedmiotowej z matematyki

wrzesień
Po sześciu latach nieobecności do budynku przy ul. Górnych Wałów 29 powróciły dziewczęta z Liceum Żeńskiego przy ul. Kozielskiej. Powstało pierwsze w Gliwicach liceum koedukacyjne. Od 1946 do 1951 r. egzamin dojrzałości zdało 447 dziewcząt, głównie z klas przyrodniczych i humanistycznych.

Rok 1953

czerwiec
W ogólnopolskie spartakiadzie we Wrocławiu woj. katowickie reprezentowali uczniowie naszego liceum: w gimnastyce Anna Szlagor i Magdalena Umińska, a w lekkiej atletyce Krystyna Głowacka i Jerzy Owoc. Drużyna piłki ręcznej dziewcząt pod opieką mgr Heleny Ciupki zdobyła 3 miejsce w mistrzostwach Śląska.

Rok 1955

kwiecień

Zdzisław Bubnicki, uczeń mgr Zdzisława Żerebeckiego został laureatem VI Olimpiady Matematycznej. Chór prowadzony przez mgr Helenę Ciupę od lat należący do najlepszych zdobył I miejsce we współzawodnictwie chórów w Gliwicach.

Rok 1956

Michał Ferenc, uczeń mgr Lubomiry Matuli zakwalifikował sie do finału olimpiady matematycznej.

Rok 1963

kwiecień
Maria Wąsowska, uczennica mgr Julii Wieczorek zakwalifikowała się do finału olimpiady chemicznej. Kółko teatralne prowadzone przez mgr Krystynę Garę w wyniku eliminacji wojewódzkich uzyskało I miejsce i zostało zaproszone do TV Katowice do zaprezentowania spektaklu “Teatrzyk Zielona Gęś” Gałczyńskiego.

Rok 1964

9 maja
Uroczystość nadania V Liceum Ogólnokształcącemu imienia Andrzeja Struga. Honorowym gościem uroczystości była wdowa po pisarzu Nelly Strugowa.

wrzesień
Liceum jako jedne z pierwszych w województwie katowickim wprowadziło eksperymentalny program poszerzonego nauczania języka angielskiego.

Rok 1965

styczeń
Uczniowie Jana Kiecora: Tadeusz Grabowiecki i Krzysztof Sokalski zostali finalistami olimpiady fizycznej.

Rok 1967

wrzesień

Reforma systemu szkolnego dotarła do Liceum. Do klas pierwszych przyjęto pierwszych absolwentów ośmioklasowej szkoły podstawowej. Do liceum (klasy I – IV) w klasach czwartych wprowadzono zajęcia fakultatywne.

październik
Uroczyste otwarcie nowo wybudowanej sali gimnastycznej.

Rok 1968

Liceum za wyróżniające wyniki w pracy dydaktyczno-wychowawcze przyjęte zostało do grona szkół stowarzyszonych UNESCO.

Rok 1969

maj
Egzamin dojrzałości zdali ostatni uczniowie jedenastolatki. Od 1950 r. było ich ponad 2800.

Rok 1971

czerwiec
Liceum po raz pierwszy wygrywa współzawodnictwo na najbardziej usportowioną szkołę ponadpodstawową w Gliwicach.

wrzesień

Dyrektorem szkoły zostaje dr Eugeniusz Perczak, nauczyciel języka rosyjskiego.

Rok 1972

kwiecień
Maria Patzek, uczennica mgr Tadeusza Grabowskiego zdobyła I miejsce w ogólnopolskim konkursie języka angielskiego. Grażyna Świtała z dużym powodzeniem występowała na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Wodna Drużyna Harcerska (drużynowa mgr Hanna Baran) we współzawodnictwie o tytuł najlepszej drużyny wodnej (o proporzec im. Leonida Teligi) zajęła V miejsce w Polsce.

Rok 1974

kwiecień
W Czersku drużyna Liceum w składzie: Danuta Gabryś Ryszard Szozda i Ryszard Wojtkowski zdobyła V miejsce w Polsce w Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Turystyczno-Krajoznawczym.

wrzesień
Oddano do użytku nowe sanitariaty w dobudowanej części budynku.

Rok 1965

kwiecień
Bolesław Domański, uczeń mgr Edwarda Malety zdobywając 1 miejsce zostaje laureatem Olimpiady Geograficznej.

24 kwietnia
Uroczyste obchody 30-lecia powstania szkoły. V Liceum otrzymało sztandar ufundowany przez załogę huty 1-Maja. Pięciu nauczycieli Liceum zostało odznaczonych Złotym Krzyżem Zasługi, siedmiu otrzymało tytuł profesora szkoły średniej.  Liceum zostało wyróżnione Honorową Odznaką Szkolnego Związku Sportowego “Za zasługi w sporcie szkolnym”.

maj
Zespół V Liceum zdobył 2 miejsce w eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno – Krajoznawczego.

listopad
Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody (opiekunka mgr Janina Kwaśna) zdobyło 2 miejsce w województwie katowickim we współzawodnictwie na najlepiej pracujące koło LOP.

Rok 1976

marzec
Barbara Dębiec zdobyła I miejsce w narciarstwie alpejskim w XIV Wojewódzkich Igrzyskach woj. katowickiego. Zespół teatralny kierowany przez mgr Krystynę Garę zdobył wyróżnienie I stopnia w Wojewódzkim Przeglądzie Szkolnym Zespołów Artystycznych. Uczniowie mgr Krystyny Hnatków: Marek Fedyszak, Marek Rawluk, Eugeniusz Zegartowski zdobyli I miejsce w Turnieju Fizycznym organizowanym przez Politechnikę Śląską w Gliwicach i Pałac Młodzieży w Katowicach.

Rok 1977

kwiecień
Zespół wokalny w składzie: Joanna Adamczyk, Joanna Borkowy, Iwona Małek i Zofia Pysik pod kierunkiem mgr Barbary Pluty-Cholewki zdobył wyróżnienie I stopnia w Wojewódzkim Przeglądzie Szkolnych Zespołów Artystycznych.

wrzesień
Funkcję dyrektora Liceum powierzono mgr Danucie Dudek, nauczycielce wychowania fizycznego.

Rok 1979

maj
Dorota Dziekońska mistrzynią Polski juniorów w tenisie ziemnym. Zespół chóralny pod dyrekcją mgr Norberta Kroczka zdobył wyróżnienie I stopnia w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych Młodzieży Szkolnej.

Rok 1980

maj
Grażyna Konopka mistrzynią Polski w judo (waga powyżej 72kg.)

sierpień
Z budynku przy ul. Górnych Wałów wyprowadziło się Liceum Wieczorowe pracujące tu ponad trzydzieści lat.

wrzesień

Dyrektorem Liceum zostaje Aleksander Chłopek, nauczyciel języka polskiego.

Rok 1981

czerwiec
Drużyna V LO w składzie: Jarosław Gałdyś, Andrzej Malcherczyk, Tadeusz Pawliszewski, pod opieką mgr Teresy Krzywickiej zakwalifikowała się do finału VII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego i zdobyła VIII miejsce.

Rok 1982

wrzesień
Na dyrektora Liceum powołano Janinę Szymelę, nauczycielkę historii.

październik

Piotr Czajkowski mistrzem Polski juniorów w nocnym biegu na orientację.

Rok 1985

maj
Pięciotysięczny uczeń zdobył egzamin dojrzałości. Siatkarze V LO, podopieczni mgr Jerzego Smosarskiego, zdobyli III miejsce i brązowy medal w XXIII Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży.

wrzesień
We współzawodnictwie na najbardziej usportowioną szkołę Gliwic V LO zajęło I miejsce, w klasyfikacji wojewódzkiej natomiast szkoła uplasowała się na wysokim 6 miejscu. Na sukces złożyła się praca nauczycieli wychowania fizycznego: mgr Jerzego Smosarskiego, mgr Ewy Smosarskiej i mgr Barbary Wiśniowskiej. Joanna Domańska i Wojciech Kocyan z dużym powodzeniem biorą udział w XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Rok 1986

kwiecień
Anna Zygmunt zdobyła I miejsce w narciarstwie alpejskim w XXIV Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży. Iwona Mudyś, uczennica mgr Urszuli Żywioł zajmując 3 miejsce została laureatką Olimpiady Języka Rosyjskiego.

Rok 1987

maj

Drużyna V LO zdobyła II miejsce w tenisie stołowym podczas XIV Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży.

wrzesień
Dyrektorem Liceum zostaje mgr Ewa Zgoda – Zgodzińska, nauczycielka języka rosyjskiego.

Rok 1988

maj
Jarosław Kołodziejczyk zdobył tytuł mistrza Polski juniorów na XV Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży.

Rok 1990

kwiecień
Natalia Urban zostaje finalistką olimpiady przedmiotowej z historii oraz z literatury i języka polskiego. W poprzednim roku była w finale olimpiady języka rosyjskiego. Dzięki tym sukcesom była zwolniona z egzaminu dojrzałości.

maj
Z okazji 45-lecia wyróżniającej pracy dydaktyczno – wychowawczej V Liceum zostało odznaczone Wielką Odznaką “Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego”.

Rok 1991

kwiecień
Jarosław Piekar, uczeń mgr Edwarda Malety po raz drugi zostaje laureatem Olimpiady geograficznej (ponownie zajął 3 lokatę). Rozpoczęła pracę Rada Szkoły. Pierwszą przewodniczącą została Aleksandra Podkańska.

Rok 1993

kwiecień
W zorganizowanej z okazji 500-lecia Parlamentaryzmu polskiego olimpiadzie Anna Kociuba, uczennica mgr Krystyny Kwodawskiej, zakwalifikowała się do zawodów finałowych.

maj
W ramach “Gliwickiej Wiosny” uczniowie V LO zorganizowali V Imprezę Krajoznawczą po Gliwicach dla uczniów klas IV szkół podstawowych. W pięciu dotychczasowych imprezach wzięło udział blisko 8000 osób. Szkolne Koło PCK prowadzone przez mgr Juliannę Wiąk zostało po raz dwudziesty wyróżnione za wzorową działalność społeczną.

sierpień
Młodzież V LO uczestniczyła w dwudziestym, kolejnym obozie wędrownym, tym razem w Słowackie Tatry Wysokie, w czasie którego grupa uczniów wyszła na Gerlach, najwyższy szczyt Tatr.

październik
W wojewódzkim finale ligi lekkoatletycznej szkół ponadpodstawowych drużyna chłopców z V LO zajęła 4 miejsce.

Rok 1994

kwiecień
Po raz drugi laureatami olimpiady języka angielskiego zostali: Maria Markiewicz i Bartłomiej Pietrzyk (uczeń mgr Ewy Nurkowskiej) drugi raz z rzędu zakwalifikował się do finału olimpiady biologicznej, zdobył 2 miejsce i został laureatem.

maj
Jedna z największych szkolnych bibliotek w Gliwicach osiągnęła liczbę 18 tysięcy pozycji książkowych i kilkanaście tysięcy czasopism. W bibliotece od ponad 30 lat pracuje p. Magdalena Delawska.

wrzesień

Adam Doligalski, uczeń kl II d (mat. – fiz.), wydał wysoko ocenioną książkę z informatyki: “Kurs ASEMBLERA dla początkujących”.

Rok 1995

marzec

W finale olimpiady Wiedzy o Polsce i świecie Współczesnym Anna Buchta, uczennica mgr Andrzeja Zielińskiego, uzyskała 5 lokatę i tytuł laureata.

kwiecień
W dniach 21 – 23 liceum było organizatorem finału ogólnopolskiego XXI Olimpiady Geograficznej i Olimpiady Nautologicznej. Z tej okazji wydano opracowanie “20 lat Olimpiady Geograficznej” oraz czynna była wystawa książek i map geograficznych. Organizacja imprezy została bardzo wysoko oceniona przez Komitet Główny OG i ON. W zawodach finałowych uczeń naszego liceum, Krzysztof Wiederman, zajął b. dobre -16 miejsce. Zawody Olimpiady zapoczątkowały obchody 50-lecia powstania liceum.

maj
W ramach jubileuszu szkoły i “Gliwickiej Wiosny” zorganizowano:

  • finał konkursu wiedzy o Gliwicach “Znam Moje Miasto”.
  • VII Imprezę Krajoznawcza po Gliwicach dla uczniów IV klas szkół podstawowych (wzięło w niej udział 1257 uczestników ) ,
  • Turniej Liceów Ogólnokształcących , na który założyły się konkurencje : wielobój naukowy , wielobój sprawnościowy, impreza krajoznawcza i konkurs zespołów muzycznych
  • Górski Rajd Uczniów Liceów Ogólnokształcących w Beskidzie Śląskim (trzydniowy z metą w schronisku PTSM w Ustroniu Jaszowcu)
  • Zawody lekkoatletyczne o mistrzostwo szkół średnich Gliwic

czerwiec
Po raz 49 odbył się egzamin dojrzałości (w 1970 r. Nie było matury). Od początku istnienia szkoły egzamin dojrzałości zdało ponad 6500 uczniów. Zespół Wokalny pod kierunkiem mgr Andrzeja Taraszkiewicza uzyskał wyróżnienie I stopnia w V Wojewódzkim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej.

Najbliższe wydarzenia

od 05. 05. 2025 r. – Egzaminy Maturalne

 

Informacje o jakości powietrza

Dla Maturzystów!

Inżynierowie przyszłości

Erasmus+