Piękna pogoda, dobre nastroje, fizyka, geografia i biologia – tak 28 października naukowy dzień spędziły klasy 2b i 2g.
Miło uczyć się w terenie:)
Piękna pogoda, dobre nastroje, fizyka, geografia i biologia – tak 28 października naukowy dzień spędziły klasy 2b i 2g.
Miło uczyć się w terenie:)
W dniu 20 września 2023 r. na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach Ligocie odbyło się spotkanie dyrektorów śląskich szkół ponadpodstawowych z prorektorem prof. Oskarem Kowalskim oraz z dziekanami wydziałów uczelni. Nasza placówka jest szkołą partnerską ŚUM w Katowicach.
W czasie spotkania otrzymaliśmy szczególne wyróżnienie oraz podziękowanie za przygotowanie uczniów liceum do podjęcia studiów na kierunkach medycznych. Abiturienci VLO, co podkreślono, licznie zasilają grono studentów ŚUM i reprezentują bardzo wysoki poziom wiedzy. W tym roku pobiliśmy rekord absolwentów przyjętych na kierunki medyczne.
Dzisiaj uczniowie z klas 2a, 3b, 2e, 2f i 1b uczestniczyli w spotkaniu z „trasowiczką” Olimpiady 'Zwolnieni z Teorii’.
Dziękujemy Pani Amelii, która przyjechała do nas z Kielc, za inspiracje i porady techniczne dotyczące projektów społecznych.
W zeszłym roku informowaliśmy o dalekosiężnych planach kilkorga uczennic naszej szkoły w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”.
Wiktoria Karolczyk, Zofia Domańska, Wiktoria Dacyna, Barbara Fabian, Julia Wolny i Wiktoria Hajdas wymarzyły sobie ambitny projekt, aby w Domu Pomocy Społecznej „Nasz Dom” w Gliwicach wydzielić, wyremontować i zaaranżować przyjazną, wygodną i komfortową przestrzeń odpoczynku i relaksu dla mieszkańców ośrodka.
Napiszemy tylko po krótce, że dzięki włożonej pracy, ich niesamowitemu zaangażowaniu i kreatywności, dzięki dobroci darczyńców i sponsorów ich plan został w pełni zrealizowany i „Strefa Chilloutu dla Seniora” została w tym miesiącu uroczyście – w obecności Prezydenta Gliwic p. Adama Neumana, Dyrektora VLO p. Floriana Broma, p. Ewy Trybalskiej – emerytowanej nauczycielki VLO i opiekunki projektu, Dyrekcji DPS „Nasz Dom” – otwarta i jest już wykorzystywana przez podopiecznych DPS ku ich wielkiej radości i przyjemności.
Zdjęcie pobrane z www.imperiummedia.pl
Poza głębokim podziwem i najserdeczniejszymi gratulacjami nie dodamy tutaj już nic więcej, ponieważ zapraszamy do zapoznania się z licznymi i szczegółowymi relacjami z tego wydarzenia, które zamieściło wiele lokalnych, i nie tylko, mediów.
BRAWO DZIEWCZYNY!
https://gliwice.eu/aktualnosci/miasto/strefa-chilloutu-dla-seniora-gotowa
W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych, mury V LO gościły na szkolnej auli pracowniczki naukowe Katedry Lingwistyki Stosowanej Politechniki Śląskiej. Uczniowie mieli okazję posłuchać wykładów w całości lub częściowo prowadzonych w jednym z trzech języków: angielskim, niemieckim i francuskim. Panie wykładowczynie zachęcały do nauki języków oraz odkrywania faktów o nich poza środowiskiem swojej klasy: w literaturze, piosence czy też ciekawostkach kulturowych.
Na prośbę organizatorów, przekazujemy zaproszenie na spotkanie dla Emerytowanych Pracowników Oświaty z okazji Dnia Nauczyciela, które odbędzie się w kinie Amok 16 października o godz. 12.00.
Szczegóły w zaproszeniu poniżej.
21.09.2023 (czwartek) klasy 1b i 1c miały okazję spędzić naukowo dzień w terenie. Doświadczenia z optyki, akustyki, mechaniki, hydrostatyki i dynamiki bryły sztywnej testowane na swoim ciele przyniosły wszystkim mnóstwo radości. Nie taka fizyka straszna 🙂
Wnioski o dofinansowanie zakupu podręczników w ramach Rządowego program pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2023-2025 realizowany w 2023 roku należy składać w sekretariacie szkoły do 13. października 2023r.
Warunki ubiegania się o dofinansowanie oraz wzór wniosku i klauzula RODO znajdują się na stronie szkoły. w zakładce Pedagog/Psycholog.
Szczegółowych informacji udziela Iwona Katyńska-pedagog szkolny.
W związku z zakończeniem pierwszej edycji projektów dla szkół ponadpodstawowych, 22 września odbędzie się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej konferencja, na której uczniowie zaprezentują wyniki swoich projektów na sesji posterowej.
W pierwszej edycji na realizację badań oraz publikację wyników dofinansowanie otrzymało 55 projektów. Z naszego liceum od kwietnia dziesięć grup 2 lub 3 osobowych, pod kierunkiem i z dużym zaangażowaniem nauczycieli akademickich, realizowało wybrane projekty w laboratoriach Politechniki Śląskiej. Przykładowe tematy prac to : „Zastosowanie nowoczesnej technologii cięcia laserowego stali w przemyśle samochodowym”, „Przygotowanie merytoryczne do zainicjowania samodzielnej działalności gospodarczej”, ”Wykorzystanie innowacyjnych katalizatorów na bazie cieczy jonowych w celu przetworzenia składników na biopaliwa”. W ramach programu trzy grupy uczniów uczestniczyły w czerwcu w międzynarodowej konferencji naukowej Talent Detector w Brennej.
Na podsumowaniu projektu w najbliższy piątek zostaną wyłonione wyróżniające się zespoły, których członkowie, gdy staną się studentami Politechniki Śląskiej, mogą otrzymywać stypendium w wysokości 700 zł miesięcznie przez maksymalnie 10 miesięcy w pierwszym roku studiów.
Na zdjęciach poniżej nasi uczniowie z opiekunami w Brennej oraz w trakcie wycieczki do Centrum Spawalnictwa.
28 września, w godzinach 8.00-10.00, odbędzie się etap szkolny Olimpiady Lingwistyki Matematycznej.
Wszystkich chętnych do wzięcia udziału prosimy zgłaszanie się do nauczycieli języków obcych lub Pani Joanny Mazur, do czwartku 21.09.2023.
Termin zawodów pokrywa się z maturami próbnymi organizowanymi w naszej szkole, musimy już w tym tygodniu wiedzieć ile osób będzie chciało przystąpić do tego etapu.
Informacje o Olimpiadzie Lingwistyk Matematycznej i zadania z poprzednich lat można znaleźć po linkiem
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału.
Joanna Mazur