Zachęcamy do zapoznania się z raportem z ogólnopolskiego badania młodzieży.
Zespół Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej
Zachęcamy do zapoznania się z raportem z ogólnopolskiego badania młodzieży.
Zespół Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej
19 kwietnia 2023 roku uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego własnoręcznie robili żółte żonkile, by przypomnieć o powstaniu w getcie warszawskim, które wybuchło 80 lat temu. Tragiczną historię ostatnich tygodni getta poznawali z dwóch dokumentów przygotowanych przez Muzeum Polin w Warszawie – „Nie było żadnej nadziei” i „Zdążyć przed Panem Bogiem”.
Żonkile symbolizują pamięć i szacunek. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica powstania. Przywołują tradycję obdarowywania przez nieznajomą osobę takimi kwiatami Marka Edelmana każdego 19 kwietnia. Odwołując się do tego prostego, a zarazem wyrazistego symbolu, można przybliżyć tragiczną historię powstania w getcie oraz zachęcić do refleksji nad współczesnymi wydarzeniami wojennymi w Ukrainie.
Koordynatorkami przedsięwzięcia przygotowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich były Katarzyna Czaplicka, Anna Kloza i Małgorzata Dzietczyk.
Z dumą informujemy, że nasza szkoła zdobyła 1 miejsce w Gliwicach, 43 w województwie śląskim i 271 w kraju w rankingu szkół Olimpiady Zwolnieni z Teorii 2023.
Szczegóły tutaj:
Z przyjemnością informujemy, że uczennica kl. 4a Laura Klencz uzyskała tytuł Laureata ogólnopolskiego konkursu – III Olimpiady Wiedzy Chemicznej, organizowanej przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Opiekunką uczennicy jest pani Ewa Trybalska. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Miło nam poinformować, iż uczniowie klasy 4A: Laura Klencz i Mateusz Sobiech uzyskali tytuł Finalistów w XVI Wojewódzkim Konkursie Drużynowym z chemii organizowanym przez Pracownię Chemii Pałacu Młodzieży w Katowicach. Opiekunka uczniów jest pani Ewa Trybalska. Gratulujemy i życzymy powodzenia na maturze!
fotografia: Zofia Pankowska
Szczegóły akcji znajdują się na poniższym plakacie:
Drogi Ósmoklasisto,
już wkrótce podejmiesz ważną decyzję o wyborze szkole ponadpodstawowej.
Jeśli bierzesz pod uwagę naukę w liceum ogólnokształcącym, to być może właśnie w naszej szkole znajdziesz swoje miejsce na najbliższe cztery lata. Spotkasz tutaj ciekawych ludzi – zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Zaznasz przyjaznej atmosfery, w której efektywnie przygotujesz się do egzaminu maturalnego. Zdobędziesz wiedzę i … nowych przyjaciół.
Jeśli chcesz poznać naszą szkołę: profile kształcenia, piękny budynek naszej szkoły (sale lekcyjne, pracownie, halę sportową i inne zakamarki), porozmawiać z uczniami i nauczycielami, dowiedzieć się szczegółów dotyczących zasad rekrutacji do V LO, a także poczuć atmosferę szkoły, to zapraszamy Cię we wtorek – 25 kwietnia 2023, w godzinach 17.00 – 18.00.
Możesz odwiedzić również stronę „Dzień otwarty” i wirtualnie zapoznać się z ofertą naszej szkoły!
Możesz zabrać ze sobą rodziców lub znajomych.
Czekamy na Ciebie,
nauczyciele i uczniowie z V LO
Miło nam poinformować, że 13.04.2023 r. uczennice:
1. Nina Gołębiowska; klasa 1a
2. Magdalena Jaros; klasa 1a
3. Julia Bednarska, klasa 1e
4. Maja Malczewska, klasa 1f
5. Kinga Gdynia; klasa 2a
6. Julia Sochacka; klasa 2c
7. Oliwia Hałka, klasa 4c
zajęły I miejsce drużynowo w zawodach powiatowych wojewódzkiej Licealiady Młodzieży Szkolnej w drużynowych biegach przełajowych, kwalifikując się tym samym do etapu wojewódzkiego.
Serdecznie gratulujemy!
Opiekun: M. Skok.
Drodzy uczniowie, na naszej szkolnej stronie chciałbym podzielić się z wami informacją o naszym utalentowanym uczniu Nikodemie Ciomci, który przeprowadził trzy niezwykle interesujące wywiady
z fizykami i naukowcami, a dokładnie:
– prof. dr hab. inż. Andrzejem Szlękiem
– dr Maciejem Kaweckim
– dr Beatą Zimnicką
Nikodem przez kilka tygodni przeprowadzał rozmowy z wybitnymi naukowcami, aby dowiedzieć się więcej o ich pracy i pasji. Jego rozmowy były pełne pasji i ciekawych pytań, a Nikodem zadawał pytania, które wzbudzały refleksję i prowokowały do myślenia.
Wynikiem tych wywiadów są fascynujące artykuły, które zachęcam wszystkich do przeczytania. Dzięki temu, że Nikodem umiejętnie przekazywał swoje doświadczenia, a także swoje pytania i wątpliwości, możemy poznać fascynujący świat nauki w sposób, w jaki zwykle nie jest on przedstawiany.
Całość została zainspirowana konkursem „Poszukiwanie Talentów” organizowanym przez Polskie Towarzystwo Fizyczne, w którym Nikodem bierze udział.
Jesteśmy bardzo dumni z Nikodema i gratulujemy mu tego, co osiągnął, a także trzymamy za Niego kciuki w konkursie. Zachęcamy wszystkich uczniów do przeczytania jego artykułów i odkrycia fascynującego świata nauki. Możemy mieć nadzieję, że Nikodem przyczyni się do rozwoju naszej szkoły w dziedzinie nauki i inspiracji dla innych uczniów.
Wywiady można znaleźć pod następującymi linkami:
Zachęcamy do zapoznania się z relacją z przedsięwzięcia, które zorganizował jeden z naszych uczniów:
Już po raz drugi w swojej „karierze” miałem przyjemność organizować lokalne wydarzenie edukacyjne o Unii Europejskiej, które jest preludium do Europejski Kongres Rad Młodzieżowych.
W tym roku moja inicjatywa o wdzięcznej nazwie: „Porozmawiajmy o Unii Europejskiej”, składała się z dwóch spotkań:
Wykładu w formie stacjonarnej, który odbył się 03.04.2023 roku w VLO w Gliwicach, podczas którego:
Poznaliśmy dokładną historię UE
Dowiedzieliśmy się, co UE robi dla nas jako Obywateli oraz jakie bezpośrednie skutki tych działań możemy odczuć na co dzień
Poddaliśmy analizie programy, które UE dedykuje osobom młodym – m.in. Erasmus+, DiscoverEU, Europejski Korpus Solidarności
Podjęliśmy dyskusję o wartościach, które propaguje UE
Wystąpienia i „burzy mózgów” na IX sesji Młodzieżowa Rada Miasta Gliwice (05.04.2023 roku), na które składało się:
Umówienie istoty i roli Europejskiego Kongresu Rad Młodzieżowych
Przypomnienie podstawowych informacji o UE
Prezentacja autorskich materiałów Pana Michała Witasa z Europe Direct Katowice
Dyskusja na tematy poruszane w ww. prezentacji – m.in. o problemach z jakimi spotyka się UE, sytuacji naszego kraju w UE, analiza ostatnich działań UE
Oba spotkania były niezwykle ważne nie tylko dla mnie jako prowadzącego, ale także wszystkich uczestników. Mam nadzieję, że przyniosły wiele emocji i pożytku, a ich wartość była wysoka, co zaprocentuje w nadchodzącej przyszłości.
Serdeczne podziękowania składam:
Biurom sieci Europe Direct z Katowic, Bydgoszczy, Poznania i Gdańska, które odpowiedziały na moje zapytanie i posłużyły wsparciem merytorycznym (m.in. wskazanie źródeł, którymi mogę się wspomóc podczas organizacji i przekazanie materiałów)
Całej Młodzieżowa Rada Miejska w Ząbkowicach Śląskich, której prezydium w szczególności wsparło mnie w sposób merytoryczny i mentalny
SU V LO Gliwice i Pani Małgorzata Dolnicka, którzy pomogli mi podczas organizacji wydarzenia w szkole
Współradnym z mojej Młodzieżowa Rada Miasta Gliwice, którzy są nieocenionymi uczestnikami najlepszych dyskusji
Maria Turkowska z Fundacja Civis Polonus, która dopytywała mnie o moje wydarzenie i dawała motywację do dalszego działania
Bez powyżej wymienionych osób i podmiotów „Porozmawiajmy o Unii Europejskiej” nie mogłoby się odbyć